2023 on TIVIAn 70-vuotisjuhlavuosi – lue lisää ja tutustu juhlavuoden esitteeseemme!

TIVIA ry | Finnish Information Processing Association

                                    te

Tivia pakolliseksi peruskouluun

Tietoviikko  ||  Kolumni Timo Knuutila  ||  11.4.2014

Yhdistyksemme päätti uudistua 60-vuotisen taipaleensa kunniaksi. Näkyvin merkki tästä udistumisesta on yhdistyksen nimen päivittäminen Tietotekniikan liitosta TIVIAksi. Muutosta perusteltiin mm. halulla tehdä sidosryhmillemme selväksi, ettemme ole ammattiliitto.

Toisaalta Suomessa toimii useita yleishyödyllisiä liittoja, joihin ei liity mitään tämänkaltaisia ennakkoasenteita, kuten esim. Mannerheimin lastensuojeluliitto. Ehkäpä hyödyllisempi sivuvaikutus olikin pääsy eroon tekniikka-sanasta?

Lue lisää

Timo Knuutila on Turun yliopiston tutkimusjohtaja ja TIVIAn hallituksen jäsen

kategoriassa Uutiset
Jaa tämä kirjoitus
Tunnisteet
Arkistoi