TIVIA ry | Finnish Information Processing Association
TIVIA ja Pitky mukana IT-Hekuma-tapahtumassa 16.11. Tampereella

IT-Hekuma on ICT-alan opiskelijoille ja yrityksille suunnattu rekrytointitapatuma, joka järjestetään keskiviikkona 16.11.2016 klo 10.00–15.00 Tampereen teknillisen yliopiston Tieto- ja Sähkötalossa. TIVIA ja Pirkanmaan tietojenkäsittely-yhdistys Pitky ovat mukana yhteistyökumppaneina.

IT-Hekuma on ICT-alan opiskelijoille ja yrityksille suunnattu rekrytointitapatuma, joka järjestetään keskiviikkona 16.11.2016 klo 10.00–15.00 Tampereen teknillisen yliopiston Tieto- ja Sähkötalossa. TIVIA ja Pirkanmaan tietojenkäsittely-yhdistys Pitky ovat mukana yhteistyökumppaneina.

Messut tarjoavat opiskelijoille mahdollisuuden saada tietoa työpaikoista ja yrityksille luoda kontaktit tuleviin ammattilaisiin. Tapahtuma järjestetään vuosittain ja on avoin kaikille yrityksille, jotka ovat vahvistamassa organisaationsa osaamista ICT-alan nuorten kautta ja haluavat tuoda työnantajamielikuvaansa paremmin esille tässä kohderyhmässä. Vakituisen, määrä- ja osa-aikaisen työn lisäksi messuilta haetaan aktiivisesti harjoittelu- ja diplomityöpaikkoja. Vakituisen, määrä- ja osa-aikaisen työn lisäksi nuoret hakevat aktiivisesti harjoittelu- ja diplomityöpaikkoja, joihin messut tarjoavat oivan paikan vastata haasteeseen.

Tapahtuman järjestää Tampereen TietoTeekkarikilta, www.tietoteekkarikilta.fi.

Kohderyhmänä nuoret

”IT-Hekuma-messujen kohderyhminä ovat Tampereen teknillisen yliopiston ICT-alan opiskelijat, nuoret tutkijat ja vastavalmistuneet. Informaatio- ja digitaalisen tekniikan osaajat ovat tällä hetkellä todella kysyttyjä, ja työmarkkinoilla kilpailu uusien teknologioiden taitajista sekä poikkitieteellisistä laaja-alaisista osaajista voimistuu jatkossa entisestään. Jotain yliopistomme ICT-alan osaajista kertoo se, että valmistuessaan heidän työllisyysasteensa on ollut jo useamman vuoden ajan lähes 100 %, joka on selvästi koulumme korkein lukema. ICT-osaajien lisäksi IT-Hekumassa kiertää ainakin koulumme tietojohtamisen, tuotantotalouden ja sähkötekniikan koulutusohjelmien opiskelijoita.”, kertoo Antti Vuorio, Tampereen TietoTeekkarikillan Yritysavusta.

Tervetuloa TIVIAn ja Pitkyn osastolle Sähkötaloon, jossa olemme osastolla B9!

Lisätiedot: http://it-hekuma.fi

 

 

kategoriassa Uutiset
Jaa tämä kirjoitus
Tunnisteet
Arkistoi