IFIPin organisaatio koostuu 13 teknisestä komiteasta (TC), jotka jakautuvat yli sataan eri työryhmään (WG). Tekniset komiteat kattavat jatkumon teoreettisista tietotekniikan perusteista aina tietotekniikan yhteiskunnallisiin vaikutuksiin, joihin sisältyvät myös kehitysmaiden tietotekniikan kysymykset. Suomella on edustajat TC10:tä lukuunottamatta kaikissa TC:ssa.

TC 1 Foundations of Computer Science Arto Salomaa
        WG 1.1 Continuous Algorithms and Complexity Stefan Geiss
        WG 1.2 Discriptional Complexity Pekka Orponen
        WG 1.5 Cellular Automata and Discrete Complex Systems Jarkko Kari
        WG 1.10 String Algorithmics & Applications Juha Kärkkäinen
        WG 1.10 String Algorithmics & Applications Veli Mäkinen
        WG 1.10 String Algorithmics & Applications Simon J. Puglisi
       WG 1.10 String Algorithmics & Applications Esko Ukkonen
TC 2 Software: Theory and Practice Reima Suomi
        WG 2.3 Programming Methodology Ralph-Johan Back
        WG 2.10 Software Architecture Tomi Männistö
        WG 2.13 Open Source Software Tommi Mikkonen
        WG 2.14/6.12/8.10 Service-Oriented Systems Reima Suomi
        WG 2.14/6.12/8.10 Service-Oriented Systems Matti Rossi
TC 3 Education Jari Koivisto
Mikko J. Ruohonen
        WG 3.1 Informatics and ICT in Secondary Education Jari Koivisto
        WG 3.4 Professional and Vocational Education Jaana Holvikivi
Timo Lainema
Nicholas Mavengere
Mikko J. Ruohonen
        WG 3.7 Information Technology in Educational Management Ronald Bisaso
Nicholas Mavengere
Mikko Ruohonen
TC 5 – Information Technology Applications Riitta Smeds
        WG 5.1 Global Product Development for the whole life-cycle Hannu Kärkkäinen
Hannele Lampela
Anneli Silventoinen
        WG 5.4 Computer Aided Innovation Eric Coatanea
        WG 5.7 Advances in Production Management Systems Eero Eloranta
Riitta Smeds
Kari Tanskanen
        WG 5.8 Enterprise Interoperability Lea Kutvonen (Chair)
Kim Jansson
Sini Ruohomaa
Ahm Shamsuzzoha
        WG 5.11 Computers and Environment Ari Jolma
Maunu Rönkkö
TC 6 Communication Systems Raimo Kantola
        WG 6.1 – Architectures and Protocols for Distributed Systems Lea Kutvonen
Martti Tienari
        WG 6.2 Network and Internetwork Architectures Olli Martikainen
Jörg Ott
        WG 6.3 Performance of Communication Systems Ilkka Norros
        WG 6.11 Communication aspects of the e-World Matti Mäntymäki (Chair)
Hongxiu Li
Harri Oinas-Kukkonen
Reima Suomi
TC 7 System Modeling and Optimization
         WG 7.4 Inverse Problems and Imaging Ville Kolehmainen
Samuli Siltanen
TC 8 Information Systems Juhani Iivari
         WG 8.1 Design and Evaluation of Information Systems Juhani Iivari
Hannu Kangassalo
Stephen Kelly
Mauri Leppänen
Matti Rossi
         WG 8.2 – The Interaction of Information Systems and the Organization Helena Karsten (Secretary)
Inger Eriksson
Ari Heiskanen
Juhani Iivari
Timo Käkölä
Mikko Korpela
Antti Nurmi
Markku Sääksjärvi
         WG 8.3 Decision Support Systems Christer Carlsson
Timo Lainema
Par Landor
Kyosti Pulkkinen
Anna Sell
         WG 8.5 Information Systems in Public Administration Ari-Veikko Anttiroiko
Ahti Saarenpää
         WG 8.6 Transfer and Diffusion of Information Technology Pasi Kuvaja
Kari Leppälä
         WG 8.11/11.13 Information Systems Security Research Mari Karjalainen
Mikko Siponen
Nan Zhang
TC 9 ICT and Society Kai Kimppa (Vice-Chair)
         WG 9.1 Computers and Work Pertti Järvinen
Markku Nurminen
         WG 9.2 Social Accountability and Computing Kai Kimppa
Olli I. Heimo
         SIG 9.2.2 Framework on Ethics of Computing Kai Kimppa (Vice-Chair)
Olli I. Heimo
         WG 9.4 Social Implications of Computers in Developing Countries Mikko Korpela
Tuija Tiihonen
         WG 9.5 Virtuality and Society Helena Karsten
         WG 9.6/11.7 Information Technology: Misuse and the Law Juhani Paavilainen
         WG 9.7 History of Computing Reino Kurki-Suonio
Petri Paju
Martti Tienari
          WG 9.8 Gender Diversity and ICT Tarja Tiainen
Marja Vehviläinen
          WG 9.10 ICT Uses in Peace and War Olli I. Heimo
TC 10 Computer Systems Technology
TC 11 Security and Privacy Protection in Information Processing Systems Teemupekka Virtanen
          WG 11.1 Information Security Management Jorma Kajava
Reijo Savola
Teemupekka Virtanen
Timo Wiander
TC 12 Artificial Intelligence Timo Honkela
          WG 12.1 Knowledge Representation and Reasoning Timo Honkela
          WG 12.2 Machine Learning and Data Mining B. Back
          WG 12.5 (Artificial Intelligence Applications) Timo Honkela
Vagan Terziyan
          WG 12.9 Computational Intelligence X.-Z. Gao
TC 13 Human-Computer Interaction Virpi Roto (Vice-Chair)
         WG 13.6 Human Work Interaction Design Heljä Franssila
Saila Huuskonen
Pertti Vakkari
Teppo Valtonen
TC 14 Entertainment Computing Artur Lugmayr
Tony Manninen
          WG 14.6 Interactive TeleVision (ITV) Artur Lugmayr