Suomessa työskentelee noin 2000 ammattilaista jonkinlaisen IT-johtajan nimikkeen
alla. Tietohallintojohtajan rooli on lähes 50 vuotta vanha, mutta vasta viime vuosikymmenellä rooli on muuttunut kustannustehokkaisiin IT-palveluihin keskittymisen sijaan osallistumiseen liiketoiminnan johtamiseen, strategiatyöhön, liiketoimintamalleihin ja digitalisen muutoksen toteuttamiseen.
tuottamista, mutta IT-asioiden muuttuessa osaksi strategiakokonaisuutta, vaatimukset ovat siirtyneet liiketoiminnan jatkuvuuden varmistamiseen ja lisäarvon tuottamiseen. Teknologian avulla tuodaan kilpailukykyä ja tietohallintojohdolta vaaditaan selkeää näkemystä tulevaisuuden teknologioista ja niiden kyvystä tehostaa liiketoimintaa ja tuottaa entistä parempaa kannattavuutta.
Yhteistyökyky liiketoimintojen ja toimitusjohtajan kanssa on välttämätöntä. Ilman läheistä suhdetta liiketoimintaan ja strategiatyön kehitykseen, tietohallinnon rooli muuttuu reaktiiviseksi ja saavutetut hyödyt ovat vähäisiä. Organisaation onkin aina helpompaa keskittyä operatiivisiin haasteisiin, kun lähteä rakentamaan laajempaa muutosta johtamisesta prosessien kautta kokonaisarkkitehtuuriin.
Nykypäivän strategiatyön keskiössä digitalinen johtaminen, jossa tietohallintojohtaja toimii horisontaalisena moniosaajana ja teknologian airuena kaikkia organisaation tahoja tukien.
Pete Nieminen
Kempower Oyj, CIO
ICT Leaders Finland,
puheenjohtaja